ikona__

Najczęstsze pytania

Masz pytanie – skorzystaj z formularza kontaktowego
Mam problem z jedzeniem. Czy mogę przyjść na mityng zamknięty?

Tak. W zamkniętym mityngu może uczestniczyć (i zostać przyjęty do Wspólnoty) każdy, kto uważa, że ma problem z jedzeniem.

Gdzie mam się zapisać, żeby przyjść?

Nie trzeba się zapisywać. Wystarczy przyjść.

Boję się przyjść. Czy mogę przyjść z osobą towarzyszącą?

Tak, na mityng otwarty można przyjść z osobą towarzyszącą.

Nie mam nadwagi, czy mogę przyjść?

Tak. Waga ciała nie ma znaczenia.

Czy do AJ przychodzą wyłącznie otyłe osoby?

Nie. Wśród członków AJ są osoby otyłe, ale także osoby z niewielką nadwagą, z niedowagą oraz takie, które mają normalną wagę.

W jakim wieku są uczestnicy spotkań?

Na mityngi przychodzą osoby w każdym wieku, kobiety i mężczyźni.

Czy jest obowiązek uczestnictwa?

Nie ma takiego obowiązku, jednak regularne uczestnictwo w spotkaniach sprzyja zdrowieniu.

Czy mityngi prowadzi lekarz, dietetyk lub psycholog?

Mityngi są prowadzone przez członków AJ, uczestników mityngu. W AJ nie ma profesjonalistów.

Bliska mi osoba potrzebuje pomocy. Co mogę dla niej zrobić?

Poinformuj ją, że istnieje AJ – wspólnota dwunastokrokowa, działająca podobnie jak AA; jednak każdy sam musi podjąć decyzję o przyjściu.

Czy AJ może mi pomóc, jeśli mam bulimię lub anoreksję?

Tak. Wszyscy, którzy zmagają się z kompulsywnymi zachowaniami związanymi z jedzeniem są serdecznie witani we Wspólnocie. Anonimowi Jedzenioholicy wspierają każdą osobę, która czyni wysiłki, by zdrowieć i przyjmują każdego, kto pragnie zaprzestać jeść kompulsywnie.

Czy AJ może zastąpić terapię?

W AJ nie ma terapeutów, dietetyków ani psychologów, nie udzielamy fachowych porad. Uczestnicy są zachęcani, by w razie potrzeby udać się po taką poradę do wykwalifikowanych specjalistów. Dotyczy to również terapii.

Czy mogę przestać jeść kompulsywnie sam, po prostu czytając literaturę AJ?

Program AJ działa najlepiej dla osób, które są świadome faktu, że jest to program zdrowienia we wspólnocie i akceptują to.

Co to jest HOW?

Wspólnota AJ oferuje zbiór sugestii, nie nakazów; uczestnicy są zachęcani do indywidualnych poszukiwań. HOW to jedna z metod pracy z dwunastokrokowym programem zdrowienia AJ. Formuła ta proponuje ściśle określony sposób pracy z programem, zawierający m. in. konkretny plan jedzenia.

Czy ktoś się o tym dowie? Czy to jest naprawdę anonimowe?

Anonimowość jest podstawą naszego działania. Tylko my sami możemy wyjawić innym naszą przynależność do AJ, jeśli tak zdecydujemy.

Czy to jest klub dietetyczny?

Nie. AJ nie jest klubem dietetycznym. Nie propagujemy żadnej diety.

Czy AJ pomoże mi schudnąć?

Nie możemy dać nikomu takiej gwarancji, jednak wielu członków AJ zaangażowanych w program zdrowienia uzyskuje i utrzymuje zdrową wagę ciała.

Czy to jest stowarzyszenie religijne?

Nie. AJ nie jest stowarzyszeniem religijnym i nie wymaga od swoich członków żadnych przekonań ani deklaracji religijnych.

Czy AJ nie jest przypadkiem sektą?

Nie. AJ nie propaguje żadnej ideologii, nie ma przywódców ani liderów. Decyzje podejmujemy w drodze głosowania. Członkowie naszej Wspólnoty są ludźmi wolnymi i w każdej chwili mogą przestać uczestniczyć w mityngach.

Dlaczego mityngi AJ odbywają się często w pomieszczeniach przykościelnych?

Decyduje koszt wynajęcia sali. Grupy wynajmują pomieszczenia na mityngi.

Dlaczego na mityngu nie możemy luźno rozmawiać?

Formuła mityngu jest tak pomyślana, aby wszyscy uczestnicy czuli się bezpiecznie i aby każda wypowiedź została przyjęta z szacunkiem. Na mityngu nie ma polemik ani dyskusji, nie udziela się rad, nie ocenia. Każdy dzieli się osobistym doświadczeniem. Ponadto zasady panujące na mityngu pomagają nam skupiać się na głównym celu – niesieniu posłania zdrowienia.

Kto kieruje AJ?

Poszczególni członkowie AJ dobrowolnie podejmują działania na rzecz Wspólnoty. Nazywamy to pełnieniem służby. Decyzje podejmowane są demokratycznie.

Kto finansuje AJ?

AJ jest całkowicie samowystarczalne dzięki dobrowolnym datkom członków i zyskom ze sprzedaży literatury. Utrzymujemy się sami i nie przyjmujemy dotacji z zewnątrz.

Ile kosztuje uczestnictwo w mityngu?

Mityngi są bezpłatne.